Ανακοινώσεις

«Αξιοποιώντας το ΣΚΑΚΙ στην εκπαιδευτική διαδικασία» – Πρόσκληση σε 4 Ημερίδες, μία ανά περιφερειακή ενότητα

Στο πλαίσιο του προγράμματος “ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΚΙ” της Περιφέρειας Κρήτης που οργανώνει και υλοποιεί η Novelty ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ. υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης προσκαλούνται οι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης στις ημερίδες που απευθύνονται αποκλειστικά σε εκπαιδευτικούς με τίτλο:

«Αξιοποιώντας το ΣΚΑΚΙ στην εκπαιδευτική διαδικασία»

Οι εκδηλώσεις αυτές έχουν ως στόχο να προσφέρουν εκπαιδευτικά εργαλεία που σχετίζονται με το ΣΚΑΚΙ το οποίο σε περισσότερες από 30 χώρες είναι μέρος της υποχρεωτικής διδακτέας ύλης της πρωτοβάθμιας ή/και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Το σκάκι όπως έχει αποδειχτεί από πλήθος επιστημονικών ερευνών ευνοεί μεταξύ άλλων την ανάπτυξη του εγκεφάλου, τη συγκέντρωση, τη μνήμη, την επίλυση προβλημάτων, τη δημιουργικότητα, το σχεδιασμό και την πρόβλεψη, την ικανότητα διαβάσματος και την αύξηση του ΙQ.

Περιεχόμενο:

Η κάθε ημερίδα θα αναπτυχθεί σε 3 υποθεματικές:

α) «Εισαγωγή στο Σκάκι»

β) «Σκάκι & Διαχείριση Άγχους»

γ)«Σκάκι & Μαθησιακές Δυσκολίες»

Μετά την παρουσίαση θα ακολουθήσει συζήτηση και μοντέλο ανάπτυξης ενός σκακιστικού μαθήματος.

Εισηγητής:

Κώστας Κλώκας, Πιστοποιημένος Προπονητής Σκακιού ΓΓΑ, FIDE IO Organizer, Ιδρυτής και διαχειριστής της Novelty ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ.

Αναλυτικό πρόγραμμα:

ΧΑΝΙΑ, Πέμπτη 8 Ιουνίου

Τόπος Διεξαγωγής: Στεφανου Ξανθουδίδου 22, Χανιά

Εντευκτήριο Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων

ΗΡΑΚΛΕΙΟ, Δευτέρα 12 Ιουνίου

Τόπος Διεξαγωγής: Σπύρου Μουστακλή 10, Ηράκλειο

43ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου «Σπύρος Μουστακλής»

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, Τρίτη 13 Ιουνίου

Τόπος Διεξαγωγής: Αγίου Νικολάου, Ξηρόκαμπος

3ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου

ΡΕΘΥΜΝΟ, Πέμπτη 15 Ιουνίου

Τόπος Διεξαγωγής: Βάρναλη 21, Ρέθυμνο