ΑνακοινώσειςΔελτία ΤύπουΕπιμορφωτικές Συναντήσεις

Επιμορφωτικές Ημερίδες

Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λασιθίου
(https://dide.las.sch.gr)

Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2022 η 6η και τελευταία επιμορφωτική ημερίδα με θέμα την «Αξιοποίηση των Ψηφιακών Εργαλείων σε Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες του Νηπιαγωγείου». Τις ημερίδες διοργάνωσε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60 της 4ης Ενότητας Ηρακλείου Λασιθίου κα Πλατάκη Δήμητρα η οποία παρουσίασε το γενικότερο πλαίσιο αξιοποίησης των Τ.Π.Ε. στην προσχολική εκπαίδευση. Επιμορφωτές ήταν η κα Πρατσίνη Μαρία Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ70 που παρουσίασε την εφαρμογή Book Creator και τη χρήση του στην ψηφιακή αφήγηση και ο κ. Ορφανάκης Βασίλης Προϊστάμενος του Τμήματος Δ’ Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών της ΔΔΕ Λασιθίου που ανέπτυξε το θέμα της υπολογιστικής σκέψης στην προσχολική εκπαίδευση μέσω της χρήσης των εφαρμογών ScratchJr και Quiver.

Οι επιμορφώσεις πραγματοποιήθηκαν στον σύγχρονο και φιλόξενο γραφείο του Τμήματος Δ’ Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών της ΔΔΕ Λασιθίου που διαμορφώθηκε σε συνεργασία της Αντιπεριφέρειας Λασιθίου και της ΔΔΕ Λασιθίου.

Την τελευταία ημερίδα χαιρέτισαν ο Αντιπεριφερειάρχης Λασιθίου κ. Ανδρουλάκης Γιάννης, ο Διευθυντής της ΔΔΕ Λασιθίου κ. Κατσαγκόλης Αθανάσιος και ο Διευθυντής της ΔΠΕ Λασιθίου κ. Μαμάκης Γεώργιος

Εκ της Διευθύνσεως Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λασιθίου

Α Ξ Ι Ο Λ Ο Γ Η Σ Τ Ε Μ Α Σ Μετάβαση στο περιεχόμενο