Επισκέψεις στο Μουσείο της Ακρόπολης

Αρ.Πρωτ.: 148633 /Γ7

Βαθμός Προτερ.

ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΤΜΗΜΑ Δ΄ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Ανδρέα Παπανδρέου 37

151 80, Μαρούσι

Πληροφορίες: Πηνελόπη     Σακκοπούλου

Τηλέφωνο: 210 344 3023                                                                                                                                                                                  ΚΟΙΝ:Ταινιοθήκη της Ελλάδος

ΚΟΙΝ : 1. Περιφερειακές Δ/νσεις Εκπ/σης της χώρας

2.Γραφεία Σχολικών Συμβούλων Π.Ε. & Δ.Ε.

(μέσω Περ/κών Δ/νσεων Εκπ/σης)

3. Μουσείο Ακρόπολης

Διονυσίου Αρεοπαγίτου 15 – Αθήνα 117 42

Υπόψη Προέδρου κ. Δημ. Παντερμαλή

ΘΕΜA: Εκπαιδευτικά Προγράμματα του Μουσείου της Ακρόπολης

για τη σχολική χρονιά 2014-15

Σε απάντηση του: 144095 /Γ7/11-09-2014/ΚΠ

Σας ενημερώνουμε ότι για τη συμμετοχή στα δωρεάν εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου Ακρόπολης ή για την οργάνωση ανεξάρτητης σχολικής επίσκεψης είναι απαραίτητη η κράτηση. Οι σχολικές κρατήσεις στο Μουσείο Ακρόπολης ξεκινούν τη Δευτέρα, 15 Σεπτεμβρίου 2014.

Οι κρατήσεις μπορούν να πραγματοποιηθούν :

α) Καλώντας στο 210 9000903, Δευτέρα έως Παρασκευή 9.00 π.μ.- 5.00 μ.μ.

β) Υποβάλλοντας ηλεκτρονικό αίτημα συμπληρώνοντας τη Φόρμα Συμμετοχής και αποστέλλοντάς την είτε με τηλεομοιοτυπία στον αριθμό 211 8002720, είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ..

Η κάθε σχολική ομάδα των 25 μαθητών πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύεται από δύο τουλάχιστον εκπαιδευτικούς.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Μουσείου για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ξεκινούν τον Οκτώβριο 2014. Στόχος τους είναι η δημιουργική επαφή των παιδιών με τα αντικείμενα, τον αρχαίο πολιτισμό, αλλά και με τους χώρους και το προσωπικό του Μουσείου.

Περισσότερες πληροφορίες για τα εκπαιδευτικά προγράμματα παρέχονται από την ιστοσελίδα του Μουσείου www.theacropolismuseum.gr στη θεματική ενότητα «ΜΑΘΗΣΗ».

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τα σχολεία της αρμοδιότητάς σας.

Η ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΞΥΛΟΚΟΤΑ

Εσωτερική διανομή:

Διεύθυνση ΣΕΠΕΔ, Τμήμα Δ΄ Αισθητικής Αγωγής (Αρ. Πρωτ. 473/ 10-9-2014)