Ενημερωτική συνάντηση- αλλαγή ημερομηνίας ΚΠΕ Ιεράπετρας

mail@kpe-ierap.las.sch.gr

Αριθμ. Πρωτ. 41/Φ30

Ιεράπετρα  29/09/15

Προς: Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας &                       .                                                   Β/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης

Κοιν: όπως πίνακας αποδεκτών

ΘΕΜΑ: «Μεταφορά ημερομηνίας ενημερωτικής συνάντησης ΚΠΕ Ιεράπετρας – Νεάπ. από τις 6 Οκτωβρίου στις 13 Οκτωβρίου 2015 και ώρα 17:00 στο κτήριο του παλιού τελωνείου Παχειάς Άμμου».

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ιεράπετρας – Νεάπολης- Λασιθίου, στα πλαίσια του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση & Δια βίου Μάθηση», Άξονας Προτεραιότητας 7, Πράξη «Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία», που συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο και από Εθνικούς πόρους, διοργανώνει σε συνεργασία με όλα τα ΚΠΕ της Κρήτης, ενημερωτική συνάντηση για εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης της Π.Ε Λασιθίου. Η συνάντηση θα διεξαχθεί στην Παχειά Άμμο στις 13 Οκτωβρίου 2015 Οκτωβρίου (και όχι στις 6 Οκτωβρίου όπως είχε αρχικά προγραμματιστεί) στο χώρο του παλιού τελωνείου. Ο λόγος μεταφοράς της ημερομηνίας είναι ο ορισμός της περιβαλλοντικής εβδομάδας στις 12 έως 16 Οκτωβρίου 2015. Μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στις σχολικές μονάδες της περιφερειακής ενότητας Λασιθίου.

Στόχος των συναντήσεων είναι να γνωρίσουν οι εκπαιδευτικοί, τα σχολικά προγράμματα αειφόρου εκπαίδευσης που έχει σχεδιάσει η ΠΟ του ΚΠΕ Ιεράπετρας-Νεάπολης για το τρέχον σχολικό έτος, να γνωρίσουν τις δράσεις και τις εκπαιδευτικές δυνατότητες που προσφέρονται και που έχει αναπτύξει το ΚΠΕ Ιεράπετρας-Νεάπολης, στις προστατευόμενες περιοχές του Ν. Λασιθίου καθώς και τις ενέργειες που έχουν υλοποιήσει για την ανάδειξή τους ο δήμος Σητείας για το γεωπάρκο Σητείας και ο δήμος Ιεράπετρας για την ίδρυση φορέα διαχείρισης της ν. Χρυσής. Τέλος οι εκπαιδευτικοί θα ενημερωθούν για τα προγράμματα αειφόρου εκπαίδευσης και τα δίκτυα που συντονίζουν τα υπόλοιπα ΚΠΕ της Κρήτης. Στους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν, θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτηση στην παρακάτω διεύθυνση

μέχρι την Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015, ώρα 23:59.

( Όσοι έχουν υποβάλει ήδη αίτηση δε χρειάζεται να επαναλάβουν, επίσης όποιος δε μπορέσει να υποβάλει ηλεκτρονικά μπορεί κ τηλεφωνικά στο 2842023103).

Πίνακας 1. Εισηγητές

«Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης»

Τρίτη 13 Οκτωβρίου 2015 Παχειά Άμμος ΛΑΣΙΘΙΟΥ

Χώρος: αίθουσα πρώην Τελωνείου Παχειάς Άμμου

17:00-17:15 «Εγγραφές - Έναρξη – καλωσόρισμα», Μυλωνάκης Ευστράτιος Αναπλ. Υπεύθυνος ΚΠΕ Ιερ.– Νεάπ. (Λασιθίου).

17:15-17:30 «Οι προοπτικές της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα» Μαμάκης Γεώργιος Σχολ. Σύμβουλος 1ης Περιφέρειας Λασιθίου

17:30-17:45 «Ενεργοποιώντας τους αυριανούς πολίτες για το περιβάλλον και την αειφορία» Φιλίτσα Πεδιαδίτη. Υπεύθ. Σχολ. Δραστηριοτ. Β/θμιας Λασιθίου

Α’ Μέρος: Προγράμματα αειφόρου εκπαίδευσης των ΚΠΕ Κρήτης

17:45-18:00 «Σχολικά προγράμματα εκπαίδευσης για την αειφορία - Τα δίκτυα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που συντονίζει τα ΚΠΕ Ιερ-Νεαπ.-Λασιθίου», Μυλωνάκης Ευστράτιος, αν. Υπ. Του ΚΠΕ, Βουμβουλάκης Χαρίδημος, Τσαντηράκη Σοφία, Ζουρμπάκη Μαγδαληνή, μέλη της Π.Ο του ΚΠΕ Ιερ.– Νεάπ. (Λασιθίου).

18:00-18:15 «Τα προγράμματα αειφόρου εκπαίδευσης και τα δίκτυα που συντονίζει το ΚΠΕ Αρχανών- Ηρακλείου», Εκπρόσωπος της Π.Ο. του Κ.Π.Ε. Αρχανών.

18:15-18:30 «Τα προγράμματα αειφόρου εκπαίδευσης και τα δίκτυα που συντονίζει το ΚΠΕ Ανωγείων- Ρεθύμνου», Εκπρόσωπος της Π.Ο. του Κ.Π.Ε. Ανωγείων.

18:30-18:45 «Τα προγράμματα αειφόρου εκπαίδευσης και τα δίκτυα που συντονίζει το ΚΠΕ Βάμου- Χανίων», Εκπρόσωπος της Π.Ο. του Κ.Π.Ε. Βάμου.

18:45-19:00 Ερωτήσεις

19:00-19:20 Διάλλειμα – κέρασμα- καφές

Β’ Μέρος Διαχείριση προστατευόμενων περιοχών Ν. Λασιθίου

19:20-19:40 «Το Γεωπάρκο της Σητείας», Περάκης Ευάγγελος, μέλος του ΔΟΚΑΣ Σητείας.

19:40 –19:50 «Το ΚΠΕ Ιεράπ. Νεάπ. στο Γεωπάρκο Σητείας», Τσαντηράκη Σοφία μέλος της ΠΟ του ΚΠΕ Ιεράπετρας-Νεάπολης.

19:50-20:20 «Αειφορική διαχείριση Νήσου Χρυσής. Παρουσίαση της ΕΠΜ και του σχεδίου Π.Δ για την δημιουργία φορέα διαχείρισης της ν. Χρυσής», Παύλος Δασκαλάκης, μέλος του ΝΠΔΔ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Δήμου Ιεράπετρας.

20:20-20:30 Ερωτήσεις – Συζήτηση